Posts made in Styczeń, 2014

Budowa domu jednorodzinnego

Posted by on Sty 29, 2014 in Bez kategorii |

Budowa domu jednorodzinnego

Budowa domu jednorodzinnego to bardzo poważne wyzwanie dla każdego prywatnego inwestora, który musi zainwestować w cały proces nie tylko duże pieniądze, ale również czas i energię. Budowa wymaga także załatwienia bardzo wielu skomplikowanych formalności oraz posiadania przynajmniej kilku podstawowych informacji z zakresu budownictwa.
Jednym z najważniejszych aspektów dotyczących budowy jest oczywiście wybór najlepszego projektu domu. Projekty typowe dostępne na rynku są bardzo różnorodne, wykorzystują wiele rozwiązań oraz stylów architektonicznych. Domy jednorodzinne, które znajdziemy w katalogach to zarówno małe, bardzo oszczędne domki o niedużym metrażu, jak i duże, często wyjątkowo luksusowe rezydencje, przeznaczone dla inwestorów z bardzo dużym kapitałem. Oczywiście zaletą domów jednorodzinnych, które budowane są na podstawie gotowych projektów, jest fakt, że są to sprawdzone rozwiązania, wypróbowane już w praktyce przez inne osoby. Nie są one być może bardzo oryginalne, jednak pozwalają na sporą oszczędność czasu oraz pieniędzy. Rozwiązaniem dla osób, które poszukują oszczędności mogą być jednorodzinne domy parterowe, które są tanie zarówno w budowie, jak i w późniejszej eksploatacji, ze względu na nieduży metraż. Taki dom ze zwartą bryłą i niedużą powierzchnią to zdecydowanie najtańsze rozwiązanie.
Kolejne etapy budowy również wiążą się z wieloma problemami. Niestety biurokracja panująca w naszym kraju nie ułatwia życia prywatnym inwestorom. Warto jednak pamiętać, że budowa to proces, w którym bardzo wiele zadań powierzamy ekspertom, dlatego warto korzystać z ich pomocy na każdym kroku, także w trakcie załatwiania różnych pozwoleń oraz innych dokumentów. Dzięki temu cała inwestycja zostanie zrealizowana szybciej, zaoszczędzimy sobie wielu problemów i opóźnień, a co za tym idzie również zmniejszymy nasze wydatki.

Read More

Projekty domów parterowych

Posted by on Sty 28, 2014 in Bez kategorii |

Projekty domów parterowych

Domy parterowe mają coraz więcej fanów. Nie powinno to nikogo dziwić, zwłaszcza wtedy, gdy weźmiemy pod uwagę to, że domy parterowe to idealne połączenie funkcjonalności i estetyki. Dodatkowym atutem jest to, że nie trzeba wiele, by w każdym otoczeniu wyglądały naprawdę imponująco.
Wizualizacje projektów domów parterowych wyglądają zazwyczaj na tyle interesująco, że znaczna część klientów decyduje się na budowę takiego właśnie domu. Dzięki wizualizacji od razu można wyobrazić sobie powierzchnię użytkową wewnątrz budynku parterowego, jest ona zazwyczaj duża. Projekty tego typu nie uwzględniają budowania schodów wewnątrz budynku, co pozwala zaoszczędzić naprawdę sporą ilość miejsca. Ze względu na jedną kondygnację, w domach tego typu niemożliwe jest zaadaptowanie strychu na użytek właścicieli. Problem ten można jednak rozwiązać np. poprzez wygospodarowanie w domu specjalnego miejsca na składowanie rzeczy, lub poprzez np. zwiększenie powierzchni garażowej. Budynki parterowe wyróżniają się dachem o dużej powierzchni, dzięki temu można jednak rozważyć pomysł umieszczenia tam okna. Kolejną cechą charakterystyczną dla tego typu budownictwa może być brak wyraźnych granic pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. W domach takich bardzo często można spotkać otwartą lub półotwartą kuchnię lub salon. Możliwe jest jednak zaakcentowanie bardziej wyraźnych granic poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych lub wyraźne zaznaczenie różnic w poziomach poszczególnych pomieszczeń.
Projekty domów parterowych to projekty, które kładą szczególny nacisk na funkcjonalność i odpowiednie rozmieszczenie pomieszczeń wewnątrz budynku.
Domy parterowe to dobre rozwiązanie dla osób, którym nie przeszkadzają otwarte pomieszczenia. Sprawdzą się również wtedy, gdy ich mieszkańcami będą osoby starsze lub niepełnosprawne, mające problemy z poruszaniem się.

Read More

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Posted by on Sty 27, 2014 in Bez kategorii |

Dlaczego warto zdecydować się na budowę domu drewnianego?

Zalety domów drewnianych można mnożyć niemalże w nieskończoność. Podaje się tu bardzo często argument, który można by zawrzeć w stwierdzeniu, że domy o konstrukcji drewnianej to domy zdrowe. Wszystko dlatego, że drewno to surowiec naturalny, który posiada zdolność do regulacji wilgotności. To właśnie ta niezwykła właściwość drewna przyczynia się do tego, że w domach drewnianych panuje specyficzny mikroklimat. Warto zwrócić uwagę na te właściwości domów drewnianych, o których nie mówi się często, i które nie dla wszystkich są oczywiste.
Jedną z takich właściwości jest lekkość konstrukcji ( w porównaniu z domami betonowymi lub ceglanymi). Mały ciężar domu pozwala znacznie ograniczyć głębokość fundamentów, a co za tym idzie – pozwala to ograniczyć ich koszty. Kolejną zaletą domów wykonanych z drewna jest to, że czas ich budowy, a właściwie składania jest krótki, zazwyczaj trwa on około trzy miesiące. W tym miejscu warto wspomnieć o kolejnej zalecie domów drewnianych – w odróżnieniu od domów wykonanych z cegieł, możliwe jest jego zbudowanie o każdej porze roku. Może się ona odbywać w okresie jesiennym i zimowym dlatego, że podczas składania konstrukcji domu drewnianego nie są wymagana żadne more prace, takie jak murowanie. Budowa domu ogranicza się właściwie do montażu drewnianych elementów, które łączone są za pomocą gwoździ. Warto też dodać, że domy drewniane mają niewielką grubość ścian zewnętrznych, co w porównaniu do murowanego domu o takich samych wymiarach oznacza, że dom drewniany jest przestronniejszy. Kolejnym argumentem, który wskazuje na zalety domów wykonanych z drewna, jest łatwość przebudowy. Jeżeli zechcemy zmienić ustawienie wnętrz nie będzie się to wiązało z takim nakładem pracy, jak ma to miejsce podczas stawiania dodatkowych ścian lub usuwania ścian zbędnych w domach murowanych. Konstrukcja domów drewnianych pozwala na łatwą przebudowę wnętrza budynku.

Read More

Wady i zalety domów parterowych

Posted by on Sty 26, 2014 in Bez kategorii |

Wady i zalety domów parterowych

Parterowe domy to bardzo popularne rozwiązanie, na które decyduje się wielu inwestorów. Wynika to z dwóch najważniejszych czynników. Po pierwsze rosną koszty budowy domu, a nieduży parterowy budynek stanowi bardzo oszczędne rozwiązanie. Po drugie zmienia się model rodziny, który sprawia, że mniejsza jest potrzeba posiadania dużego domu, który może zmieścić kilka pokoleń.
Jakie zalety mają domy parterowe? Przede wszystkim projekty domów parterowych nie uwzględniają poddasza użytkowego. Wiążę się to ze sporymi oszczędnościami oraz z przyspieszeniem budowy. W tego typu budynku przestrzeń znajdująca się pod dachem ma jedynie chronić przed wpływem czynników atmosferycznych. Dodatkowe oszczędności wiążą się również z brakiem konieczności wykonania schodów, które nie są potrzebne w jednokondygnacyjnych budynkach, a zazwyczaj stanowią dosyć drogi element wykończenia.
Oczywiście domy parterowe mają również swoje wady. Przede wszystkim zazwyczaj wymagają większej działki. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dom o takiej samej powierzchni użytkowej, który ma poddasze, będzie zajmował znacznie mniej miejsca niż dom parterowy. Dodatkowo nie wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego pozwalają na wybudowanie domów o nachyleniu dachu, które pozwala na wykorzystanie projektu domu parterowego bez poddasza użytkowego. Jak widać nie na każdej działce da się wybudować parterowy dom, dlatego jeśli interesuje nas takie rozwiązanie, warto upewnić się, czy będzie ono możliwe przed zakupem działki.
Wśród projektów domów parterowych jest wiele różnych rozwiązań. Wystarczy przejrzeć katalogi biur projektowych, żeby przekonać się, że parterowy dom nie musi być jedynie małym, oszczędnym domkiem. Często są to rozwiązania o podwyższonym standardzie, a nawet domy luksusowe. Wiele więc zależy od naszych potrzeb i oczywiście od możliwości finansowych.

Read More

Projekt domu – ważna część jego budowy

Posted by on Sty 23, 2014 in Bez kategorii |

Projekt domu – ważna część jego budowy

Budowa domu jest procesem wieloetapowym, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość, ponieważ nie da się tak szybko pobudować domu. Czas budowy domu zależy od jego rodzaju, ponieważ dłużej będzie trwała budowa domu murowanego w porównaniu do domu drewnianego. Budowę domu rozpoczyna się od uzyskania pozwolenia na budowę, wyboru projektu oraz załatwienia wszystkich dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia budowy. Obecnie projekty domów można znaleźć bez większego problemu. Na rynku są dostępne zarówno plany domów na indywidualne zamówienie, jak też tak zwanych gotowych projektów, które nie tylko są znacznie tańsze, ale przede wszystkim dostępne znacznie szybciej. Gdy już taki projekt domu mamy, wtedy należy przeprowadzić tak zwaną adaptację, czyli dopasować konkretne położenie domu z projektu do posiadanej działki. Potem można przystąpić do kolejnych etapów budowy, które rozpoczyna się od wykonania fundamentów. W dalszej kolejności doprowadza się dom do tak zwanego stanu zero. W tym czasie trzeba przygotować grunt do fundamentów oraz trzeba rozprowadzić poziomą kanalizację. W dalszym czasie można już zacząć wznosić mury, zalewać stropy oraz postawić dach. W dalszym czasie trzeba się już zająć rozprowadzaniem instalacji wewnątrz domu, a także tynkowaniem wewnętrznych ścian. Trzeba do tego wynająć fachowców, ponieważ są to bardzo ważne etapy budowy. W dalszej kolejności trzeba już wykonać wszystkie pracę montażowe oraz wykończeniowe. Zazwyczaj są to prace wykonywane w środku, natomiast dopiero później wykonuje się prace na zewnątrz domu. Z czasem nadchodzi już czas na zakończenie budowy domu oraz przeprowadzkę. Nie można jednak zapominać że aby przeprowadzka była możliwa, konieczne jest jeszcze dopięcie ostatecznych formalności. należy do nich między innymi odbiór budynku, który potwierdza że można w nim bez problemu zamieszkać i jest wybudowany tak, jak to powinno się odbyć.

Read More