Posts made in Marzec, 2014

Czy warto budować dom parterowy

Posted by on Mar 29, 2014 in Bez kategorii |

Czy warto budować dom parterowy

W Polsce największy powodzeniem cieszą się domy z użytkowym poddaszem. Do tego trzeba też dodać domy bez podpiwniczenia. Zdecydowanie mniejszą popularnością cieszy się dom parterowy. Często wynika to z posiadania zbyt małej działki. Domy tego typu jeśli mają sporą powierzchnię potrzebują dużej działki. Z całą więc pewnością wąskie, miejskie działki nie nadają się pod zabudowę tego typu projektu. Z drugiej jednak strony domy bez dodatkowych kondygnacji o wiele łatwiej wtopić w krajobraz. Niskie domy parterowe łatwiej komponują się z ogrodową zielenią. Dla osób starszych jak też rodzin z małymi dziećmi domy tego typu są wygodniejsze. Łatwo je również rozbudować. Budowę domu parterowego o wiele łatwiej też ukończyć. Nie trzeba też dodatkowych pieniędzy na budowę schodów. Wbrew pozorom w domach parterowych łatwiej też uzyskać poczucie przestronności. Wszystko za sprawą wspomnianych wcześniej schodów. Ich brak pozwala zaoszczędzić zdecydowanie więcej miejsca. Potrzeba też zdecydowanie mniej ścian nośnych. Oczywiście projekty domów parterowych/plany budynków parterowych/projekty domów jednopoziomowych/projekty domów jednokondygnacyjnych nie są pozbawione wad. Największą była wspomniana wcześniej powierzchnia potrzebna pod zabudowę. Duży projekt domu parterowego potrzebuje całkiem sporej działki. Pieniądze zaoszczędzone na budowie schodów trzeba jednak przeznaczyć na budowę dachu o zdecydowanie większej rozpiętości niż w przypadków domów kilkukondygnacyjnych. Wielu może również razić estetyka samych budynków. Jeśli nie zastosujemy ciekawych materiałów wykończeniowych na elewacji dom parterowy może wyglądać bardzo nudno. Spore problemów mogą też nastręczyć instalacje. Niekiedy może się okazać, że w domach parterowych instalacji ogrzewania czy kanalizacyjna jest droższa niż w domach dwukondygnacyjnych. Przed wyborem projektu swojego wymarzonego domu należy przeanalizować wszystkie za i przeciw a dopiero później wybrać najodpowiedniejszą opcję.

Read More

Profesjonalna adaptacja projektu

Posted by on Mar 24, 2014 in Bez kategorii |

Profesjonalna adaptacja projektu

Przed budową domu trzeba najpierw wybrać jakiś projekt. Właściciele domu muszą się zdecydować czy będzie to projekt domu piętrowego, parterowego, luksusowego czy może energooszczędnego. Na projekt domu właściciele muszą się zdecydować kilka miesięcy przed rozpoczęciem budowy, ponieważ później musi nastąpić jeszcze adaptacja projektu. Polega ona na przystosowaniu zakupionego bądź stworzonego już projektu do wszelkich wymogów prawa budowlanego. Wymogi te dotyczą lokalizacji działki, a także dotyczą indywidualnych potrzeb inwestora. Osoba, która podejmuje się adaptacji projektu, bierze za niego całkowitą odpowiedzialność. Do wykonania adaptacji potrzebna jest mapa geodezyjna do celów projektowych, musi być udostępniona decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, a także muszą być dodane wszelkie warunki techniczne przyłączy gazowego, elektrycznego, kanalizacyjnego oraz wodociągowego. Adaptacji powinny dokonywać jakieś sprawdzone biura architektoniczne, ponieważ wtedy na pewno adaptacja zostanie przeprowadzona szybko i profesjonalnie. W ramach adaptacji projektu domu lub innej budowli trzeba zaopiniować projekt typowy, wykonać projekt zagospodarowania terenu zgodnie z ustaleniami planu miejscowego, a także trzeba opracować całą dokumentację BIOZ. Adaptacja projektu przeprowadzona przez profesjonalnego adaptatora trwa około 10 dni. Doświadczona w tym temacie osoba z pewnością opracuje projekt w sposób zgodny z wszystkimi wymaganiami ustawy, a także przepisami obowiązującymi w prawie budowlanym. A to na pewno jest niezwykle istotne. Jeżeli dom nie będzie postawiony zgodnie z projektem i wszelkimi wymogami, może być potem problem z jego odbiorem po zakończeniu prac budowlanych. Bez niego zaś nie można w domu zamieszkać, z pewnością także nie otrzyma się stosowanych dokumentów, potwierdzających to iż dom został postawiony zgodnie z regułami sztuki budowlanej.

warsaw4home.com

Read More

Ciekawe projekty domów jednorodzinnych

Posted by on Mar 22, 2014 in Bez kategorii |

Ciekawe projekty domów jednorodzinnych

Domy jednorodzinne, które budowane są w tej chwili, to zazwyczaj nieduże, parterowe budynki o raczej zwartej bryle. Takie rozwiązanie zyskuje na popularności, przede wszystkim ze względu na niskie koszty budowy oraz użytkowania takich domów. Warto jednak poszukać trochę ciekawszych projektów, które nie będą wiązały się z dużo większymi kosztami, zapewnią jednak trochę większy komfort mieszkańcom oraz trochę większą oryginalność rozwiązań.
W wielu katalogach z gotowymi rozwiązaniami możemy znaleźć bardzo ciekawe projekty domów jednorodzinnych. Cechują się one przede wszystkim ciekawą bryłą oraz różnymi interesującymi rozwiązaniami architektonicznymi. Jedną z najciekawszych propozycji, która powinna zainteresować wszystkie osoby ceniące sobie oryginalność są domy nowoczesne o minimalistycznej architekturze. Takie rozwiązanie jest nie tylko korzystne pod względem ekonomicznym, ale także pozwoli zaspokoić wymagania nawet najbardziej wymagających osób, które na pierwszym miejscu stawiają estetykę budynku.
Oczywiście wśród projektów domów jednorodzinnych możemy również znaleźć bardzo ciekawe domy parterowe, które zostały zaprojektowanie przede wszystkim z myślą o dużych działkach. Domy tego typu, które mają na przykład bardzo dużo tarasów, warto jest postawić w otoczeniu pięknego ogrodu i dużej ilości zieleni, co dodatkowo wpłynie na podniesienie walorów estetycznych budynku. Innym ciekawym pomysłem są również projekty domów z drewna, które powinny przede wszystkim zwrócić dużą uwagę osób dla których ważne jest zdrowia oraz troska o środowisko naturalne, ponieważ drewno jest całkowicie naturalnym materiałem, pozwalającym na uniknięcie niepotrzebnego zanieczyszczenia środowiska.
Jak widać istnieje wiele ciekawych projektów domów jednorodzinnych. Jeśli dysponujemy bardzo ograniczonym budżetem warto jest rozważyć któryś z nich.

Read More

Domy drewniane

Posted by on Mar 17, 2014 in Bez kategorii |

Domy drewniane

Budownictwo domów również ulega pewnym modom. W ostatnich latach tendencją, do której się wraca są domy drewniane. Coraz częściej można je spotkać w tych obszarach Polski, w których zazwyczaj nie występują. Dlaczego warto pokusić się o projekt domu wykonanego z drewna? Oto kilka argumentów przemawiających na jego korzyść.
Drewno to naturalny surowiec, który posiada zdolność do samoregulacji wilgotności, co przyczyni się do stworzenia w budynku zdrowego mikroklimatu. Dzięki temu powietrze wewnątrz domu zawsze będzie czyste i bogate w tlen. Bez wątpienia przyczyni się to do podniesienia komfortu życia – w końcu będzie można oddychać pełną piersią, przynajmniej będąc w domu. To, co może zachęcić do podjęcia decyzji o wybudowaniu domu drewnianego to jego właściwości termoizolacyjne. Są one nawet pięciokrotnie wyższe niż właściwości termoizolacyjne budynków wykonanych z betonu czy cegły. Dzięki dobremu przewodnictwu cieplnemu, które gwarantuje drewno, ściany nie muszą być grube. Dom, którego ściany wykonane są z bali drewnianych można w krótkim czasie ogrzać. Kolejną zaletą, która może przyczynić się do wyboru projektu domu drewnianego jest kwestia ekologii. Wykorzystując naturalny surowiec jakim jest drewno, nie ma mowy o występowaniu szkodliwych dla środowiska substancji, które pojawiają się podczas produkcji innych materiałów budowlanych.
Coraz więcej osób decyduje się na budowanie domów drewnianych. W pewnym sensie można uznać taką tendencję za powrót do od dawna istniejącej tradycji, jednak w dzisiejszych czasach domy drewniane są budowane zupełnie inaczej niż kiedyś, charakteryzują się również o wiele wyższym standardem i komfortem, który zapewniają. Naturalny surowiec, który jest wykorzystywany podczas budowy takich domów przechodzi bardzo surową selekcję: tylko najlepsze bale nadają się do tego, by zostać użyte w trakcie budowy.

Read More

Adaptacja projektu odautorska

Posted by on Mar 16, 2014 in Bez kategorii |

Adaptacja projektu odautorska

Jeśli chcesz otrzymać pozwolenie na budowę domu, projekt Twojej przyszłej siedziby musi pasować do działki. W tym celu należy przeprowadzić adaptacje projektu. Najlepiej jeśli wybierzemy taki projekt domu, który jest wkomponowany w wymiary działki oraz spełnia wszystkie wymogi jakie posiadają plany zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu. Winnym przypadku konieczna jest przystosowanie projektu. Najprościej rzecz ujmując polega ona na takim dopasowaniu projektu budynku do zastanych warunków. O adaptację projektu można starać się nawet wtedy gdy budynek jest nieprawidłowo usytuowany względem stron świata. Jeśli większość okien wychodzi na stronę północną możemy starać się o zmianę tego. W każdym bądź razie kupując projekty domów gotowych powinniśmy otrzymać równocześnie odautorską zgodę na zmiany w projekcie. Tego typu zgoda powinna występować praktycznie w każdym gotowym projekcie domu. Zgoda odautorska zezwala zwykle na wprowadzenie zmian w projekcie w postaci zmiany przeznaczenia niektórych pomieszczeń, zezwala na zastosowanie innych materiałów budowlanych niż tych wskazanych przez architekta, pozwala również na zbudowanie podpiwniczenia jeśli wcześniejszy projekt jej nie posiadał czy zmiany nachylenia kątów dachu. Nie można zapomnieć o wcześniej wspominanych warunkach zabudowy. Na danym terenie nie można na przykład budować domów z płaskim dachem, bądź dach powinien mieć odpowiedni kąt nachylenia. Wszystkie inne zmiany, które nie są wpisane w odautorską zgodę przy projekcie gotowym wymagają specjalnej konsultacji z architektem wykonawczym. Bez tego nie możemy nawet myśleć o rozpoczęciu budowy. Dodając do tego formalności konieczne do wypełnienia przy uzyskaniu pozwolenia na budowę to może nas to przyprawić o prawdziwy zawrót głowy.

Read More