Posts made in Kwiecień, 2014

Domy parterowe – domy wygodne

Posted by on Kwi 29, 2014 in Bez kategorii |

Domy parterowe – domy wygodne

Domy parterowe są domami jednorodzinnymi, które posiadają jedną kondygnację mieszkalną. Są to budynki stosunkowo niewielkie, których powierzchnia nie przekracza 200 metrów kwadratowych. Można – jeśli dom taki ma zaprojektowany spadzisty dach, wykonać w nim dodatkowo użytkowe poddasze, a tym samym naturalnie powiększyć powierzchnię mieszkalną. Gotowe projekty domów parterowych prezentują budynki o różnej bryle. Domy parterowe nie muszą mieć spadzistych dachów, a na przykład dachy płaskie, na których z powodzeniem można dobudować kolejną kondygnację. Dom parterowy jest więc budynkiem bardzo uniwersalnym.
Domy parterowe budujemy najczęściej na dużych działkach, na których jest przewidziany piękny, duży ogród. Wtedy takie budynki stwarzają wrażenia bycia oazą spokoju i ciszy, umożliwiają obcowanie z naturą poprzez harmonijne przejście z domu do ogrodu i połączenie budynku na przykład wspaniałym, dużym tarasem.
Domy parterowe charakteryzują się pełnym brakiem barier architektonicznych. Jest to jedna z największych zalet takich domów. Budynek domu parterowego idealnie nadaje się też dla rodzin z małymi dziećmi, dla ludzi starszych i dla osób niepełnosprawnych. Na jednej kondygnacji nikt nie czuje się wyobcowany i samotny. Cała rodzina przebywa razem przez wiele lat. Parterowy dom służy integracji rodziny i wzmacnianiu więzi pomiędzy wszystkimi domownikami.
Budowa domu parterowego nie jest ani zbyt droga ani zbyt tania. Nie kosztuje więcej niż budowa domy piętrowego, który ma tę samą powierzchnię. Najdroższa jest budowa dachu a także fundamentów. Jedna i druga powierzchnia jest duża i stąd niemałe koszty. Oszczędności natomiast zyskuje się na braku schodów. Brak schodów to również dodatkowa powierzchnia do wykorzystania. Oszczędności to również prace wykończeniowe, które są o wiele tańsze niż w przypadku domu piętrowego. Do zalet domu parterowego należą niewątpliwie niższe koszty jego budowy, brak przeszkód architektonicznych, funkcjonalne wykorzystanie przestrzeni oraz integracja z ogrodem i bliskość natury.

Read More

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Posted by on Kwi 24, 2014 in Bez kategorii |

Od czego zacząć? Działka czy projekt?

Wiele osób decyduje się na budowę domu dopiero wtedy, gdy mają już działkę. Nadal dosyć często zdarza się, że działka na której można wybudować dom, jest prezentem ślubnym od najbliższej rodziny. W takiej sytuacji nie ma żadnych wątpliwości: wybierając projekt domu, zawężamy swoje poszukiwania do takich projektów, które dobrze będą wyglądały na konkretnej działce.
Zdarza się jednak i tak, że nie posiadamy żadnego terenu, na którym można by wybudować dom. Bardzo często w takich sytuacjach, kwestią, którą należy rozwiązać na samym początku jest odpowiedzenie sobie na pytanie od czego zacząć: od wyboru projektu, czy może od wyboru działki?
Zazwyczaj, jeżeli zdecydujesz się na wybór pierwszego rozwiązania, najpierw szukasz idealnego projektu domu, bierzesz pod uwagę jego metraż, koszt wykonania. Plan taki zakłada również to, jak duża powinna być działka, by dom stał w odpowiedniej odległości od jej granic. Minusem takiego podejścia jest to, że mogą zdarzać się sytuacje, w których niezbędne będzie wprowadzenie pewnych zmian w projekcie domu. Może to być np. konieczność zainstalowania drzwi wejściowych w innym miejscu niż to, które przewidywał wcześniejszy plan.
Możesz również postąpić odwrotnie: najpierw znaleźć interesującą działkę, a dopiero potem zacząć zastanawiać się, jaki projekt domu wybrać. Warto pamiętać o tym, że działki w mieście lub na jego obrzeżach są z reguły droższe niż działki na terenach wiejskich. Jednak bez względu na to, jaką lokalizację wybierzemy, warto upewnić się, że działka, którą chcemy kupić jest zaopatrzona we wszystkie media – to znacznie ułatwi sprawę i pozwoli na szybsze rozpoczęcie prac budowlanych. Kolejnym krokiem jest wybór projektu domu – dziłki temu, że znamy już wielkość działki, możemy nieco zawęzić poszukiwanie idealnego projektu, poprzez chociażby nieuwzględnianie budynków zbyt małych w stosunku do posiadanej działki.

Read More

Domy nowoczesne czy tradycyjne

Posted by on Kwi 20, 2014 in Bez kategorii |

Domy nowoczesne czy tradycyjne

Powoli do łask wracają domy nowoczesne. Jeszcze na początku XX stulecia największą popularnością cieszyły się domy tradycyjny, nawiązujące do tradycyjnych polski dworków. Niemal każdy dom obowiązkowo posiadał kolumny oraz czterospadowy dach. Dzisiaj inwestorzy doceniają zalety domów nowoczesnych. Dobre projekty domów nowoczesnych/projekty domów modernistycznych/projekty domów współczesnych/projekty nowoczesnych budynków są oszczędne, ciepłe, posiadają wszystkie innowatorskie instalacje oraz funkcjonalny układ pomieszczeń. W tego typu budynkach panuje wyraźny podział na strefę dzienną oraz nocną. Co więcej projekt domu nowoczesnego powinien wybiegać w przyszłość. Powinien być tak zaprojektowany by był modny nie tylko teraz, ale również w przyszłości. Domy tego typu zwykle spełniają całkowicie potrzeby indywidualnego inwestora. W tego typu domach często zastosowane są nowoczesne materiały wykończeniowe. Dzięki temu modernistyczna bryła budynku nigdy nie jest nudna. Nowoczesne materiały stosowane są zresztą nie tylko gdy mowa o samej elewacji. Dzisiaj budownictwo dysponuje ogromnym wyborem materiałów budowlanych. Alternatywą dla projektów domów nowoczesnych stanowią projekty domów tradycyjnych. Tego typu budynku stanowią zwykle budynki zbudowane z najpopularniejszych materiałów budowlanych stosowanych w danej okolicy. Wyróżniają się dwuspadowym dachem, z zabudowanym poddaszem, z symetrycznymi dwój podzielnymi oknami. Domy tradycyjne garściami czerpią z rozwiązań stosowanych w przeszłości. Dobre, sprawdzone rozwiązania znajdą swoje zastosowanie. Oczywiście nie sposób nie wskazać mankamentów tego rozwiązania. Domy tradycyjne często nie są tak energooszczędne jak domy nowoczesne. Brakuje im również fantazji, szybko się o nich zapomina. Z drugiej strony są zdecydowanie tańsze w budowie niż domy nowoczesne.

Read More

Jaki powinien być wymarzony dom?

Posted by on Kwi 15, 2014 in Bez kategorii |

Jaki powinien być wymarzony dom?

Wymarzony dom to przede wszystkim taki, który spełnia oczekiwania jego właścicieli pod każdym względem. Istotne jest nie tylko to, jak wygląda z zewnątrz, ale także to, jakie ma instalacje czy też jakie nowoczesne rozwiązania zostały w nim zastosowane. Domy jednorodzinne obecnie to niezwykle duża ilość możliwości, jak chodzi o wybór najbardziej odpowiedniego. Przede wszystkim musimy się zdecydować na to, jaki rodzaj domu chcemy mieć, czy wolimy domy parterowe, czy też piętrowe. Jedne i drugie mają zarówno plusy jak też minusy, dlatego każdy powinien dobrać odpowiedni do swoich potrzeb oraz wymagań. Przede wszystkim należy dostosować wielkość domu do ilości osób które mają w nim mieszkać. Każdy powinien mieć dla siebie wystarczająco dużą ilość miejsca oraz powinien czuć się swobodnie. W zależności od tego dobiera się to, czy w domu powinna być jedna czy dwie łazienki oraz czasem także to, jakiej wielkości powinna być kuchnia. Im więcej osób, tym zazwyczaj potrzebna jest większa, aby można było swobodnie przygotowywać w niej wszystkie posiłki. Dzisiaj coraz częściej domy są połączone z garażem, dlatego też jego wielkość jest niezwykle ważnym elementem. Coraz częściej decydujemy się na większy garaż w którym mogą się zmieścić przynajmniej dwa samochody, ze względu na to, iż coraz częściej w rodzinie jest więcej aut. Jednakże dużą ilość biur projektowych zajmujących się wykonywaniem projektów na zlecenie klientów sprawia, że każdy bez problemu może znaleźć takie, które sprosta jego wszystkim oczekiwaniom i wykona idealny projekt. Rosnąca pod tym względem konkurencja powoduje, że ceny takich usług są coraz bardziej przystępne dla zainteresowanych nimi osób. Jednak renoma biura projektowego także jest bardzo istotna, dlatego zazwyczaj wybieramy przede wszytskim te, które na rynku mają najlepszą opinię. Uważamy bowiem iż jest to gwarancją odpowiedniego wykonania usługi.

Read More

Luksusowy dom – rozwiązanie dla każdego?

Posted by on Kwi 13, 2014 in Bez kategorii |

Luksusowy dom – rozwiązanie dla każdego?

Luksus nie jest czymś na co stać każdego. Takie jest nasze pierwsze skojarzenie, dlatego wiele osób z góry odrzuca różne rozwiązania określane jako luksusowe. Dotyczy to również sytuacji, w której wybieramy projekt naszego domu.
Tymczasem nie warto zbyt pochopnie odrzucać domów o podwyższonym standardzie, ponieważ nie muszą być koniecznie bardzo drogie, a mają z pewnością bardzo wiele godnych zainteresowania zalet. Domy luksusowe kojarzą się przede wszystkim z większym metrażem. Rzeczywiście są to zazwyczaj budynki raczej duże, ale nie koniecznie muszą wykraczać poza pewne standardy. Kolejną cechą, po której możemy rozpoznać luksusowy dom, są różne ciekawe rozwiązania architektoniczne, które sprawiają, że będzie się on wyróżniał w okolicy. Domy jednorodzinne tego typu zazwyczaj są również bardzo starannie zaprojektowane wewnątrz, z naciskiem na nowoczesne rozwiązania, takie jak duża ilość otwartych przestrzeni. Takie projekty mogą wydawać się mało ekonomiczne, jednak z pewnością przełożą się w dużym stopniu na komfort oraz przyjemność mieszkańców. Oczywiście do budowy domów luksusowych wykorzystywane są materiały znacznie lepszej jakości, co przekłada się na większą trwałość oraz długość życia tego typu budynków.
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że luksusowe rozwiązania to nie tylko marnowanie pieniędzy na różne niepotrzebne dodatki, czy zbyt drogie materiały, ale również inwestycja w wysoką jakość oraz trwałość budynku, który musi nam służyć przez bardzo wiele lat. Dobrym rozwiązaniem może okazać się odłożenie budowy takiego domu w czasie i zgromadzenie większego kapitału, który będziemy mogli przeznaczyć na inwestycję. Oszczędzanie za wszelką cenę na budowie domu nie jest dobrym pomysłem, a czasem warto pozwolić sobie na odrobinę luksusu, która poprawi nasz komfort, a co za tym idzie również samopoczucie psychiczne oraz nastrój.

Read More